یادداشتی بر یک مصاحبه ، تحلیل مصاحبه ی علی تیموری، دوست عزیز و مربی کاربلد امیدهای استقلال با رادیو ورزش

حدود پنج سال پیش بورا میلوتینویچ (مربی نام آشنا و صاحب سبک فوتبال دنیا) در همایش بین المللی علم و فوتبال که در مرکز همایش های صدا و سیما در تهران برگزار شد نکات جالبی را در رابطه با مربیگری فوتبال مطرح کرد.

او گفت ” تیم، تصویری از آن چیزی است که در ذهن مربی قرار دارد “

.خاطرم هست که این مربی بزرگ اعتقاد داشت که ” تیم ها و مربیان خوب همواره بیش از هر چیزی خود را مسئول نتایج می دانند. “

روز شنبه ۱۳ ام مهرماه ساعاتی قبل از آغاز دربی امیدهای تهرانی ، مربی خوش آتیه امیدهای استقلال در مصاحبه ی زنده رادیویی مطالبی را عنوان کرد که به زعم نگارنده، شنیدنش برای هر ورزشدوستی یک کلاس آموزشی است. جدا از مطالبی که به عنوان مربی در رابطه با بازی مطرح شد ، نکته ی بسیار حایزاهمیت این مصاحبه ، متانت بیان و آرامش و ادبی بود که در کلام علی تیموری به چشم می آمد.

کلمات و عبارات به جا و محترمانه که برگرفته از شخصیت درونی ایشان بود و تسلط در بیان که از تجربه ی میدانی در کنار اشراف آکادمیک دوست عزیزمان حکایت می کرد.

نقطه ی عطف مصاحبه جایی بود که مجری با زرنگی توام با حرفه ای گری در پی ایجاد چالشی رسانه ای بود . مجری محترم با اشاره به حضور مدیرعامل پرسپولیس در جمع امیدها برای روحیه دادن به تیم ، نظر مربی استقلال را در رابطه با عدم اقدام مشابه توسط مدیرعامل یا مسئولین استقلال پرسید. پاسخی که در کسری از ثانیه از علی تیموری ارائه شد نشان از حرفه ای گری و تجربه ی بالای این مربی داشت. او گفت : “لازمه ی موفقیت یک تیم ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در بازیکنان است ، بازیکنان ما از نظر روانی آماده هستند و تحت فشار تصمیمات مناسب می گیرند”

با همین عبارات مسیر مصاحبه ای که میتوانست به گله و شکایت از مسئولین تیم و در زمان اندکی به تلاطم درونی و بیرونی تیم منجر شود ، به نحوی زیبا بصورت کاملا حرفه ای پیش رفت تا جایی که بطور ضمنی این مربی اعتقاد خود را در مورد موفقیت به شنونده دیکته کرد. اعتقادی که قطعا قبل از این در تیم ساری و جاری شده بود.

شاید فاصله ی سنی مربی جوان استقلال با مربیانی چون میلوتینویچ به بیش از یک نسل برسد!! ، اما اینکه این مربی جوان در میانسالی به این سطح از تجربه رسیده جای بسی تقدیر دارد. سخنان علی تیموری در واقع همان سخنان میلوتینویچ بزرگ بود با ظاهری متفاوت.

 

تجربه نشان داده است که عبارات استفاده شده توسط یک مربی و نحوه ی بیان او در تعامل با سایرین ، نقش بسیار بزرگی در ارتقای سطح آرامش روحی و روانی تیم و در نتیجه موفقیت تیم داشته است.

برای علی تیموری و تمام مربیان جوان و با دانش دنیا آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم همواره همین روال را در تعامل با مخاطب و تماشاگر و مطبوعات به کار بندند.

مرتضی یادگاری – یک ورزشدوست

چهارده مهرماه ۹۸

طراحی شده توسط تک ستاره آی تی Copy Right 2020 - 1starit
X